Pbcharpo

TOSHIBA jest świetna

Producentów drukarek TT jest bardzo wielu, większość drukarek na rynku są to urządzenia głównie do druku etykiet, przywieszek kartonowych czy tabliczek znamionowych. Praktycznie tylko amerykańska firma Avery Dennison parę lat temu wprowadziła drukarkę dedykowaną głównie do druku wszywek tą techniką. Drukarka taka jest bardzo droga i praktycznie opłaca się ją stosować tylko w wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych. Jeżeli natomiast chodzi o drukarki przemysłowe i półprzemysłowe to większość producentów twierdzi i nie bez częściowej racji, że na danej drukarce można produkować wszywki, ja też tak twierdzę, ale są to głównie drukarki do etykiet. Zajmując się jednak tym zagadnieniem kilkanaście lat zauważyłem, że jedne drukarki lepiej a inne gorzej nadają się do takiej produkcji.

MAJĄ NA TO WPŁYW NASTĘPUJĄCE CZYNNIKI:

  1. System prowadzenia mediów, im bardziej precyzyjny tym lepszy.
  2. Rozdzielczość głowicy drukującej, im więcej DPI tym lepiej, ale. Od rozdzielczości głowicy zależy trwałość samej głowicy, która jest jednym z niewielu elementów wymiennych ale i najdroższych może poza płytą główną. Od rozdzielczości głowicy zależy też cena urządzenia. Im wyższa rozdzielczość tym wyższa cena i krótsza jej żywotność.
  3. Umieszczenie w drukarce samych mediów, łatwość dostępu.
  4. Elektrostatyka. Do tej pory problem rozwiązany jest połowicznie. Zastosowano szczoteczki zbierające ładunki, sam nylon jest od elektryzowany ale i tak problem istnieje w mniejszym lub większym stopniu.
  5. Łatwość dostępu do samej głowicy w celu jej czyszczenia i ewentualnej wymiany.
  6. Uniwersalność samej drukarki.
  7. Bezawaryjność i dostęp do części.
  8. Estetyka wyrobu.
  9. Ergonomia.
  10. Typ zainstalowanej głowicy. Stosuje się zasadniczo dwa typy głowicy. Płaska stosowana do drukarek wolniejszych i krawędziowa, do super szybkich drukarek przemysłowych, nie nadaje się jednak do druku nylonu i satyny.

Jeszcze kilka lat temu moim wyborem była drukarka SATO DR 300. Doskonały producent, wyrób był produkowany tylko w Japonii. Estetyczny wygląd, łatwy dostęp do mediów, bezawaryjność i bardzo precyzyjny układ prowadzenia nylonu powodowały, że nawet Avery choć kilkukrotnie droższa nie była tak dobra jak ta drukarka. Czasy się zmieniły. TOSHIBA jako jedyny producent drukarek przemysłowych, o którym wiem, wprowadził dwa modele praktycznie takiej samej drukarki, B-SA4T z bardzo precyzyjnym prowadzeniem środkowym.

Rozwiązanie takie było już wcześniej stosowane ale tylko w małych drukarkach biurkowych i to z zupełnie z innych względów.

Obecnie TOSHIBA stosuje takie rozwiązania w drukarkach przemysłowych jeszcze wyższej klasy ale tam już jest umieszczona głowica krawędziowa, która nie nadaje się do druku nylonu. Dzięki takiemu systemowi i prowadzeniu tuż przed głowicą termiczną wyeliminowano bardzo denerwujący efekt uboczny w postaci drukowaniu dwóch nierównych marginesów. Po prostu nylon nie mający dostatecznego podparcia z dwóch stron a w większości przypadków umieszczonego z dala od głowicy termicznej, jako materiał zbyt wiotki przesuwał się raz w lewo, raz w prawo. Było to szczególnie widoczne gdy wszywki nie były cięte a drukowane na rolkę. Wtedy jak w filmie animowanym można było zauważyć tzw. taniec marginesów. Najbardziej optymalnym wyborem jeżeli chodzi o głowicę do druku nylonu jest 300 DPI. Można drukować jako czytelne fonty już wielkości 4. Cena takiej głowicy jest z reguły o około 50% wyższa od 200DPI. Natomiast głowica 600DPI, stosowana w stosunkowo małej liczbie urządzeń jest bardzo droga, Potrafi nawet kosztować powyżej 1000, 00€. We wspomnianym modelu TOSHIBY można wymiennie stosować i zamiennie instalować głowice 200 i 300DPIDzięki zastosowaniu w w/w. drukarce systemu całkowitego uchylania górnej części drukarki z głowicą drukującą dostęp zarówno do głowicy jak i obsługi sensorów oraz zakładania mediów jest rewelacyjnie prosty i ergonomiczny.

Ważnym czynnikiem obniżającym de’facto cenę urządzenia jest to, że wszystkie podstawowe porty są już w niej zamontowane i nie trzeba płacić dodatkowo np. za USB czy WLAN.

Drukarka ma duży wyświetlacz, na którym po wciśnięciu pauzy pokazywana jest liczba wszywek jeszcze pozostała do drukowania. Drukarka w przeciwieństwie do swojej tańszej, plastikowej „siostry” ( ten sam model oznaczony symbolem P ) mieści w sobie, bez konieczności stosowania dodatkowego podajnika duże krążki nylonu. TOSHIBA B-SA4T jest bardzo nowoczesnym urządzeniem, naciąg kalki jak i docisk mediów są regulowane automatycznie przy pomocy dwóch silników krokowych.

Dwa niezależnie kontrolowane silniki. Siła naciągu taśmy jest cały czas dostosowywana do szerokości taśmy i stanu jej przewinięcia
= BRAK marszczenia taśmy = BRAK konieczności regulacji

Czy drukarka ma jakieś wady. Tak jak wszystkie drukarki tak i ta ma coś co mi się nie za bardzo podoba. Każdy producent podobnie jak i ja, sprzedawca drukarek na drukarce zarabia raz, no może jeszcze przy okazji wymiany głowicy. Taką wymianą robimy średnio co 3 lata czasami wcale. Z reguły drukarka wcześniej zestarzeje się technicznie a ponieważ głowica jest droga klient czasami woli kupić nowe urządzenie. Aby zmienić to producent często dedykuje materiały eksploatacyjne tylko do tego urządzenia. Nie jest to przypadek odosobniony, wielu producentów tak robi. Rynek jest już przepełniony i tylko jakością, ceną, rzetelnością obsługi oraz stałą pełną ofertą można tu coś zrobić. TOSHIBA też tak postąpiła i wprowadziła nawój kalki tylko na swoich nietypowych tulejkach. Koszt praktycznie żaden bo kalki i tak muszą być nawinięte na coś a co gorsze wprowadzili tylko dwie szerokości nawoju 100mm i 60mm. Tak więc aby drukować np. 30 mm wszywkę musimy zmarnować prawie dwa razy tyle kalki. Napisałem prawie bo kalka musi tak być o około 7do10mm szersza w celu ochrony głowicy. Temat ten rozszerzę w czasie prezentacji urządzenia. Rozwiązano ten problem. Stosujemy tuleje plastikowe od innego typu drukarki TOSHIBA. Są one przez naszą firmę przerabiane i adoptowane do B-SA. Kosztują dodatkowo ale umożliwiają stosowanie dowolnych szerokości kalki. A TOSHIBA jest świetna.

Scroll to Top